Arap Turistleri Bıçakla Tehdit Kişiye Tepkiler Sürüyor!

Arap Turistleri Bıçakla Tehdit Kişiye Tepkiler Sürüyor!

Arap turistleri bıçakla tehdit eden şahıs tutuklanırken Türkiye yabancı düşmanlığı ve Suriyelilerin artan nüfusu konularına kilitlendi.

Yabancı Düşmanlığı Tartışmaları

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da M.İ. (43) isimli şahıs aralarında Türkiye’ye milyonlarca dolar yatırım yapan iş insanları Khaled Fouzan ve İbrahim Al Hudaithi’nin de bulunduğu Arap turistleri elinde bıçakla tehdit etmişti. Görüntüleri sosyal medya olay olan şahıs kısa süre sonra tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Arap ve Suudi turistleri tehdit eden görüntüler, Türkiye’de ‘yabancı düşmanlığı’ tartışmalarını başlattı. Bıçaklı saldırganın “Delikanlınız gelsin! Ben Türk’üm Arap marap anlamam. Kimsiniz siz! Benim ülkem burası. Bıçak burada, sokmazsam…” ifadelerini taşıyan videolar sosyal medyada paylaşıldı.

Arap Medyasının Gündeminde

Bu olayı Arap medyası da gündemine taşıdı.  Suudi Arabistan’daki Saudi Gazette sitesindeki, “Türkiye’nin İstanbul kentinde Maslak semtindeki bir restoranda Suudi turistleri bıçakla tehdit eden bir Türk vatandaşı tutuklandı. Türk polisi, saldırganın Maslak’taki bir kafede oturan Suudi turistleri bıçakla tehdit ettiği ve tehdit ettiği görülen bir görüntünün toplumsal medyada yayılmasının akabinde adamı tutukladı. Raporlara nazaran adam hatası alkollü olarak işledi” sözleri yer aldı.

TÜRSAB, “Bu Tür Olaylar Seyahat Acentalarımızı Kaygılandırıyor”

TÜRSAB Yönetim Kurulu, konu hakkında şu açıklamayı yaptı, “Ülkemize gelen turist sayısını ve niteliğini artırmak için canla başla çalışan “Seyahat Acentalarının” Birliği TÜRSAB olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Anadolu Kültürü ile bağdaşmayan, tüm dünyaca bilinen ve takdir edilen misafirperverliğimize gölge düşüren bu davranış asla kabul edilemez.  Bu tür çirkin saldırıların cezasız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize yönelik bu türden tavır ve söylemler turizm sektör temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Barış ve kardeşliği tesis eden sektörün temsilcileri olarak farklı kültürlerden insanların karşı karşıya getirilmesi, tehdit edilmesi, her 100 turistten yaklaşık 90’ının ülkemize gelmesini sağlayan Seyahat Acentalarımızı kaygılandırmaktadır. Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir. Benzer olayların bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu saldırıya maruz kalan misafirlerimize geçmiş olsun dileklerimizi bu vesile ile iletmek istiyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu