Boğaziçi Üniversitesinde Neler Oldu ? 

Boğaziçi Üniversitesinde Neler Oldu ? 

Boğaziçi Üniversitesi’nde neler oldu ? CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, üniversitede yaşananları anlattı. 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörüne seslenen Özçağdaş, “Bizi engellemeye çalışan o zata sesleniyorum, sen kimsin?”

Boğaziçi Üniversitesi’ne Girişi Yasaklanan Kişiler Var !

Bugün CHP heyeti Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet kutlamalarına katılmak ve üniversitedeki sorunları dinlemek için bugün üniversiteye 11 kişilik bir heyetle ziyarete gitti. Üniversite güvenlik görevlileri CHP’li vekillerin içeri girmesini engelledi. İstanbul Valisi ile yapılan görüşmenin ardından heyet beraberindekilerle kampüse girdi. Özçağdaş yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi, “Yasal olarak tablo şudur. Milletvekilleri millet adına denetleme görevi yaparlar. Hastaneye, kamu kurumlarına gideriz, bir tek hapishanelere önceden haber veririz. Çünkü özel koşullu yerler. Boğaziçi Üniversitesinde içeri girerken arbede çıktı. Bu üniversiteye ömrünü vermiş olan vekil arkadaşların girip girememesi anayasal düzen açısından problemdir. Ömrünü bu üniversiteye vermiş ve kapıdan giremeyen kişiler var. Dediler ki ‘Yasaklı listesi var’ Burada aklını kaybetmiş yöneticiler var. Hocalarımız “Biz buranın öğretim  üyesiyiz ama yasaklıyız bizi almıyorlar^ dediler. Çok şaşırdık” dedi. 

“Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Sen Kimsin ?”

Kendilerini engelleyen gençlere zarar vermemek adına beklediklerini anlatan Özçağdaş, “Gencecik çocuklar kol kola girmişler. Biz vekiliz geçer gideriz. Ama niye yargılansınlar. Buraya kayyum atanan zat durdurun onları diyor. sen kimsin. işgal eden zata sesleniyorum sen kimsin.  Vali arandı. Gencecik polisleri önümüze koydular. 80 metre kalmış gideceğiz mezuniyet var. Ne yapabiliriz mezuniyette. Sonra girdik. Bu ziyaret 15 dakika planlanmıştı. Biz toplumsal sorunların sözcüsü olmak zorundayız. Burada iki ayrı partiden 11 milletvekiliyiz. Engellendik, girdik tekrar gireriz. Bugün yapılan iş Anayasa’ya sahip çıkmasıdır” 

“YÖK Başkanına Sesleniyorum Bize Randevu Vermek Zorundasın”

Yükseköğretim Kurumu Başkanından haftalardır randevu istediklerini ancak geri dönüş yapılmadığını anlatan. Özçağdaş, “YÖK Başkanına sesleniyorum. Bize haftalardır randevu vermedi. Tıp Fakültesi öğrencilerinin sorunu var. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Giderlerse gitsinler dediği için onlarca hekim gitmiyor mu ? Randevu istedik YÖK Başkanından. YÖK Başkanı o koltuk kimsenin mirası değil. Bu ülkenin milletvekillerine randevu vermek zorundasın. Yaşanmaması gereken her türlü rezil iş yaşandı. Biz yaşarız. Biz bu mücadeleye devam ederiz. GEnel Başkanımızın dediği gibi sahada olmamız gereken nerede olursa olsun oluruz. Bu üniversiteye zulüm etmeyin. Aklımız, gözümüz Boğaziçi Üniversitesinde olacak. Özgürce seçilen dekanların burada görev yapmasını istiyoruz. Millet iradesinden bahseden Cumhurbaşkanına lazım. Millet iradesi her yere lazım” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu