DSÖ ; “Lübnan 1,5 Milyon Suriyeliye Ev Sahipliği Yapıyor”

DSÖ ; “Lübnan 1,5 Milyon Suriyeliye Ev Sahipliği Yapıyor”

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Dr Hanan Balkhy, Lübnan’ın İsrail ile olan güney sınırında düşmanlıkların arttığı bir dönemde geçen hafta Lübnan’ın Beyrut kentine yaptığı 2 günlük ziyareti tamamladı.

Lübnan Sağlık Bakanlığı’nın Ciddi Bir Desteğe İhyacı Var 


2 ve 3 Nisan’da gerçekleştirilen ziyaret, Dr Balkhy’nin Şubat 2024’te göreve başlamasından bu yana DSÖ Doğu Akdeniz Bölgesi’ne yaptığı resmi gezinin üçüncü ülke ziyaretini temsil ediyordu. Dr Balkhy, “Lübnan’ın sağlık sistemi, 1,5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktan, güneyde sağlık çalışanlarını, tesisleri ve ambulansları hedef alan çatışmalara kadar pek çok zorlukla karşı karşıya” dedi. “Halk Sağlığı Bakanlığı ve ortaklarının ciddi desteğe ve sürdürülebilir finansmana ihtiyacı var. Sağlık reformlarını sürdürürken olumlu sağlık sonuçlarını sürdürmelerine yardımcı olmak kritik önem taşıyacak.”

Sağlık sisteminin karşılaştığı diğer zorluklar arasında tıp doktorları ve hemşireler de dahil olmak üzere sağlık iş gücündeki, ilaçlardaki, tıbbi ekipmandaki ve diğer temel sağlık malzemelerindeki kritik eksiklikler yer alıyor. Ülkede yaşayan herkesin ihtiyaç duyduğu temel sağlık hizmetlerine, ihtiyaç duyduğu zamanda ve yerde erişebilmesini sağlamamız gerekiyor.

Güney sınırında gerilimin artmasıyla birlikte DSÖ, Halk Sağlığı Bakanlığı, ortaklar ve bağışçılarla işbirliği içinde bir hazırlık ve hazırlık planı başlatmakta hızlı davrandı. Hazırlık planının ana bileşenlerinden biri, sağlık çalışanlarına yönelik eğiticilerin klinik travma bakımı, kitlesel yaralı yönetimi, psikiyatrik acil durumların yönetimi ve temel psikososyal destek konularında eğitilmesi yoluyla sevk hastanelerinin hazırlanmasıdır.

Geçtiğimiz 6 ay içerisinde 125 hastaneden 3906’dan fazla sağlık çalışanına kitlesel yaralı yönetimi, travma bakımı ve ruh sağlığı konularında ileri düzey eğitim verildi. Kritik travma kitleri ve diğer temel malzemeler Güney Lübnan’daki hastanelere önceden yerleştirilmiş durumdayken, yerinden edilmiş insanlara yönelik temel hizmetlerin sürekliliğine de vurgu yapılıyor.

Bölge Direktörü, DSÖ Lübnan Temsilcisi Dr. Abdinasir Abubakar’ın da eşlik ettiği Başbakan Sayın Najib Mikati ve Halk Sağlığı Bakanı Dr. Firass Abiad ile görüştü. Ülke için temel sağlık stratejilerini ve Dr. Balkhy’nin Doğu Akdeniz Bölgesi’nde eşit erişim ve etkili tedarik zinciri yönetimi, sağlık iş gücü ve madde kullanımını ele alan 3 amiral gemisi girişimini tartıştılar. Kendisi, DSÖ’nün Lübnan’ı sağlıkla ilgili zorlukların üstesinden gelmesi ve mevcut güçlü yönlerini geliştirmesi konusunda destekleme taahhüdünü yineledi; bu, yalnızca sağlığa değil aynı zamanda Lübnan ekonomisine de önemli bir getiri sağlayacaktır.

DSÖ heyeti, çatışma travmasının yönetilmesine, koordinasyonun geliştirilmesine ve kaynakların yönetilmesine yardımcı olmak amacıyla DSÖ tarafından desteklenen Lübnan Halk Sağlığı Acil Durum Operasyon Merkezi’nde Birleşmiş Milletler (BM) ortakları ve bağışçılarıyla bir araya geldi. Finansman kesintilerinin sağlık hizmetleri üzerindeki ciddi sonuçları tartışıldı. Bu durumun sadece Lübnan halkını değil aynı zamanda ülkenin ev sahipliği yaptığı Filistinli ve Suriyeli mültecileri de etkilemesi bekleniyor.

Dr Balkhy aynı zamanda BM’nin Lübnan Özel Koordinatör Yardımcısı ve aynı zamanda ülkenin Mukim ve İnsani Yardım Koordinatörü olan İmran Rıza ile de bir araya gelerek BM’nin Lübnan hükümetini ve halkını zorlukların üstesinden gelme konusunda desteklemedeki rolünü tartıştı ve daha da önemlisi, kurumsal kapasiteyi güçlendirmek ve sürdürmek.

Misyonun ikinci gününde Dr. Abiad ve Dr. Balkhy, DSÖ’nün desteğiyle temin edilen ilaçları ve DSÖ’nün Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki lojistik merkezinden gönderilen travma kitlerini, dağıtılmadan önce incelemek üzere Lübnan’ın merkezi ilaç deposunu ziyaret etti. Lübnan’daki sevk hastaneleri. DSÖ’nün Dubai’deki lojistik merkezi, COVID-19 salgını ve diğer bulaşıcı hastalık salgınlarından, çatışmalardan ve insani krizlerden, doğal ve teknolojik felaketlerden ve iklim değişikliğiyle ilgili olaylardan kaynaklanan sağlık acil durumlarına yanıt vermektedir. 2018’den bu yana, DSÖ’nün lojistik merkezi, 6 DSÖ coğrafi bölgesinin tamamında 141 ülkeye, değeri 185 milyon ABD Dolarının üzerinde olan, 12.000 metrik tondan oluşan 2000’den fazla gönderi teslim etti.

Dr Abiad, “DSÖ, 2020’de Beyrut limanında meydana gelen patlamanın ardından deponun yeniden inşası için anında destek sağlayabildi” dedi. Yeni deponun kapasitesi bugün patlamadan öncekinin sekiz katıdır. Yeni depo, Bakanlıktaki ilaç ve tıbbi malzeme yönetimini yeni bir seviyeye taşıyan güncellenmiş otomatik Lojistik Yönetim Sistemi ile donatılmıştır. Şeffaflığı artırdı, hastaya dağıtıma kadar dağıtımı kolaylaştırdı ve hepsinden önemlisi, Bakanlığın depoları ve ilaç dağıtım merkezlerinde ilaçların canlı ve güncel durumunu sağladı. Ulusal tıp 2D barkod takip ve takip sistemi MediTrack ile bağlantılıdır.

Karantina Devlet Hastanesi’nde heyet, tesisin yeni binasını gezdiren hastane müdürü Dr. Michel Matar tarafından karşılandı. Dr Abiad, tur sırasında DSÖ’nün önemli bir ortak olduğuna ve 2023’te başlatılan ulusal sağlık stratejisinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Halk Sağlığı Bakanlığı ile işbirliği yaptığına dikkat çekti.

Misyonun son ayağı, delegasyonu Beyrut’un en büyük birinci basamak sağlık merkezlerinden biri olan ve kimseyi geride bırakmama vizyonuyla ayda 10.000’den fazla hastaya hizmet veren Karagheusian Temel Sağlık Merkezi’ne götürdü. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Garbis Markarian, büyük bir gururla “hastalarımızın sadece %20’si Lübnanlı iken, hastalarımız arasında herhangi bir ayrımcılık yapılmamasını sağladıklarını” büyük bir gururla anlattı. Bay Markarian, 2012’den bu yana yönetim kurulu başkanı ve 1982’den beri de yönetim kurulu üyesidir.

Dr Balkhy çocuklarla, onların ebeveynleriyle ve kliniğe katılan diğer kişilerle vakit geçirdi ve DSÖ’nün sağlık çalışanlarının kapasitelerini geliştirmek ve hastalara ilaç ve aşı sağlamak için Halk Sağlığı Bakanlığı ile birlikte çalıştığı tesiste sunulan geniş hizmet yelpazesini gördü.

Dr Balkhy misyonunu “Lübnan’ın görüşlerinin bölgesel ve küresel düzeydeki en yüksek forumlarda temsil edilmesini ve ülkenin sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak kaynaklara sahip olmasını sağlama” sözü vererek tamamladı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu