Fahrettin Koca, Görevi Kemal Memişoğlu’na Devretti

Fahrettin Koca, Görevi Kemal Memişoğlu’na Devretti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, görevi Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na devrederek görevden ayrıldı. Devir teslim töreninde konuşan Koca, şehir hastaneleri ve Beyaz Reform ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Koca, şehir hastanelerinin genel bütçe kaynaklarıyla yapılmasının bütçeye yük olmasını engellediğini belirterek, “Bugün konuşmamı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak değil, Dr. Fahrettin Koca olarak yapacağım; ama bu bir veda konuşması değil. Şehir Hastanelerimizin 18’i kamu özel iş birliği ile yapılırken, son 6 yılda ihalesi yapılanların tamamını genel bütçe kaynakları ile yaptık. Kamu-Özel işbirliğinde yapılan 18 Şehir Hastanemizin, 25 yıllık maksimum fiktif nominal bedeli 322 milyar avroydu. Bu bedeli en çok 27,5 milyar avro ile sınırlandırdık ve böylece Şehir Hastanelerinin bütçeye yük olmasını önledik,” dedi.

Beyaz Reform ve Sağlıkta Şiddet

Beyaz Reformun, sağlık alanında önemli gelişmelere yol açtığını vurgulayan Koca, “Beyaz Reformun adı, uzun süre anılacak bir gelişme olduğuna inanıyorum. Sağlıkta şiddet sorununu önemli oranda çözdük. Malpraktis sorunu, dünyada eşi olmayan bir şekilde aşıldı. Sağlık çalışanlarına, daha iyi şartlarda hizmet imkânı sağladık,” ifadelerini kullandı.

Yeni Projeleri De Devretti

Koca, Türkiye’nin aşı konusundaki dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak projelerden de bahsederek, “Yeni Hıfzıssıhha projesini, ulaştığı noktada size devrediyorum. Hepatit A, Suçiçeği ve Kuduz aşıları için başlattığımız teknoloji transferi ile, ülkemizde kurulacak ve tamamen yerli üretim yapacak tesislerimiz için çalışmalar devam ediyor. Hedef, 2028 yılına geldiğimizde, bağışıklama programımızdaki tüm aşıları yerli olarak üretebilmektir” dedi.

Teşekkür ederek veda etti

Uzun bir teşekkür listesi olduğunu belirten Koca, “Bu listede; vefa borcum, şükran duygum, ben yaşadıkça baki kalacak olan insanlar var. En başta, Sayın Cumhurbaşkanımız geliyor. Sağlık çalışanlarımıza, hastalarımıza ve bilim insanlarına teşekkür ediyorum,” diyerek duygularını paylaştı. Görevini, elinden gelen tüm gayreti sarf ederek tamamladığını söyleyen Koca, “2.183’üncü gününde görevimi tamamladım. Sayın Bakanım, bugün sizin ilk gününüz. Hayırlı olsun,” diyerek yeni Bakan Kemal Memişoğlu’na başarılar diledi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu