Sağlık Bakanı Değişikliği Sağlık Camiasında Nasıl Karşılandı?

Sağlık Bakanı Değişikliği Sağlık Camiasında Nasıl Karşılandı?

Sağlık Bakanlığında görev değişikliği sonucu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yerine, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu getirildi. Bakanlıkta görev teslim töreni gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı koltuğunda yapılan değişiklikle ilgili tabip odaları, sağlık meslek örgütleri, dernek ve sendikalardan açıklamalar ve yorumlar geldi. İşte açıklamalardan bazıları şöyle:

İstanbul Tabip Odası: Sağlık bakanlığı yapan hastane patronu olarak tarihe geçen Fahrettin Koca istifa etti. Başarısız olan sadece Sayın Koca değil AKP’nin sağlıkta dönüşüm projesidir. Bakan değiştirmekle ülkenin sağlık sorununu çözemezsiniz.

İSTAHED Uzun süredir İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Sayın Prof Dr Kemal Memişoğlu’nun Sağlık Bakanı olarak göreve başlaması tebrik eder, yeni görevinde başarılar dileriz. Uzun yıllardan beri kamuda emek veren bir hekim olarak sağlık sisteminin içinde bulunduğu bu zor dönemde çözüm üretmek için elinden geleni yapacağına, hekim ve tüm çalışanların yanında olacağına inanıyoruz.

SaHa Derneği, yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na başarılar dileyerek taleplerini iletti: “Öncelikle tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Size sağlık meslek çalışanları adına açık çağımızdır. Sağlıkta şiddetle etkin mücadele edilmesini, sözü verilen emekliliğe yansıyacak şekilde tek kalem maaşın verilmesini, iş yükümüzü azaltacak şekilde atamaların yapılmasını, fazla mesai ücretlerinin realiteye uygun güncellenmesini, ihtiyaca cevap vermeyen harcırah kanunun yenilenmesini, sözleşmeli yöneticilik atamalarının sendika ve cemaat yakınlığına göre değil liyakate göre yapılmasını, sahada Yaşadığımız baskı ve mobbingin son bulmasını, mesleki demokratik kitle örgülerinin görüş ve beyanlarına önem verilmesini, sağlık çalışanlarına alkış ve teşekkür dışında, iade-i itibarın yapılmasını talep ediyoruz.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu