Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

Sağlık Personeli Hasta Olunca Rapor Verilmiyor!

SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, personel eksikliği nedeniyle hasta olan sağlık personellerinin aldığı doktor raporlarının hakem hastane yönlendirilmesine tepki gösterdi.

İzmir’deki sağlık personellerinin sorunlarını Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) değerlendiren SES İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Hava Akcan, personel eksikliği nedeniyle Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık personelinin ayda 10-12 nöbet tutmak zorunda kaldığını söyledi. Akcan şunları söyledi, “150-154 yatak dört yoğun bakım ünitesinin olduğunu düşündüğümüzde gerek hasta sağlığı gerek çalışan sağlığı gibi konular da dikkate alınarak buna göre çalışma planının yapılması gerekirken yoğun bakımlarda maalesef ki çalışanlara 10 ila 12 arasında değişen aylık nöbet düşüyor. Ve çalışanlarda da buna bağlı olarak kuruma aidiyet duygusunun azaldığı tükenmişlik sendromunun çoğaldığı bir süreç yaşanıyor. Bu sadece bizim kurumda değil maalesef ki sağlık alanının tamamında eksik istihdam nedeniyle bu ve buna benzer SORUNLAR yaşanmaktadır. Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte diğer kurumlarda da benzer SORUNLAR yaşanmakta yataklı birimlerde maalesef ki gündüz dahi hasta bakımına tek sağlık çalışanı düşebilmektedir.
Sağlık çalışanının da bir insan olduğunu düşünerek hareket ettiğimizde çalışanın izin hastalık ve benzeri durumlarında göz önünde bulundurularak buna göre planlamanın yapılması gerekmektedir. Dokuz gün bayram tatilleri veya çalışanın hastalık sebebiyle rapor alması gibi durumlar sağlık kurumunun savunması olamaz”

Mevcut Sağlık Sisteminde Hasta Müşteri Olarak Görülüyor

Akcan, şunları söyledi, “Şu an için sağlık çalışanları maalesef ki sadece çalışmak için yaşayanlar sınıfına girmekte .  Bunun sebebi ise yönetilememek ve yanlış yürütülen sağlık politikalarıdır. Koruyucu sağlık hizmetini öncelemeyen sadece tedavi odaklı bir sistemin dayatıldığı, hastaların bir meta ve müşteri olarak görüldüğü muayene sürelerinin üç 5 dakikaya sığdırıldığı sağlık politikalarında sağlık çalışanlarının payına düşen ise itibarsızlık tükenmişlik ve doğal olarak da her gün artan sağlıkta şiddet vakalarıdır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu