Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu Oldu!

Yeni Sağlık Bakanı Prof. Dr. Kemal Memişoğlu Oldu!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın istifa edip etmeyeceği haberleri netlik kazandı. Sağlık Bakanlığı görevine İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu getirildi. Bakan Koca görevden affını istedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, görevinden affını isteyerek ayrıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen bu talebin ardından, Sağlık Bakanlığı’na Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı. Yeni Sağlık Bakanı Memişoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamayla dikkat çekti. Peki, Kemal Memişoğlu kimdir ve hangi görevlerde bulunmuştur?

Memişoğlu’ndan ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Sağlık Bakanı olarak görevlendirilen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, X Platformu’ndan açıklama yaparak, “Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanı’ mıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle.” dedi.

Kemal Memişoğlu Kimdir?

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aslen Rizeli olup 1966 yılında Trabzon’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olan Memişoğlu, 1995 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı. 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulundu. 2000-2002 yıllarında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi’ne Başhekim olarak atandı. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü oldu.

Kemal Memişoğlu En Son İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Yaptı

2007 yılında Beykent Üniversitesinde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında tamamladı. 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. 2012’de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı ve 2014-2016 yılları arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2016 yılında İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok bilimsel yayını bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu